Kategorie
 


WURMBRAND Richard

WURMBRAND Richard

Richard Wurmbrand (24. března 1909, Bukurešť, Rumunsko – 17. února 2001, Glendale, USA)

Byl nejmladší ze čtyř synů židovské rodiny, žijící v hlavním městě Rumunska, Bukurešti. Krátce po svatbě 1938, Richard a Sabina konvertovali ke křesťanství. Během 2. světové války nalezli Richard a Sabina příležitost pro zvěstování evangelia i mezi okupačními německými vojsky. Kázali v protileteckých krytech a zachraňovali židovské děti z ghet. Za svou činnost byli opakovaně vězněni a biti, a nejméně jednou málem popraveni. Celá rodina Sabiny zahynula v koncentračních táborec.

Během let 1945-47 Richard distribuoval milion traktátů s evangeliem ruským vojákům, knih, které byly často maskovány jako komunistické letáky. 29. února 1948 tajná policie zatkla Richarda na jeho cestě do kostela. Byl uzamčen na samotce a označen jako „Vězeň č. 1“. V roce 1950 byla uvězněna také jeho žena Sabina.

Byla nucena pracovat jako dělnice na výstavbě Dunajského kanálu, přičemž musela zanechat 9letého syna Michala opuštěného a bez domova. Propuštěna byla v roce 1953. Wurmbrand byl propuštěn při všeobecné amnestii v roce 1956, poté, co strávil za mřížemi 8,5 roku. Byl varován, aby už nikdy nekázal. Ve vězení prošel strašlivým mučením rukama příslušníků brutální státní policie. Navzdory tomuto zacházení a varování, které dostal od svých mučitelů, zahájil po propuštění Richard okamžitě svou práci v podzemní církvi. Byl poté znovu zatčen po zradě spolupracovníka a odsouzen na 25 let. Byl obžalován za kázání myšlenek, jež protiřečily doktríně komunizmu.

1965 zaplatila Norská misie mezi Židy a Hebrejsko-křesťanská aliance rumunské komunistické vládě 10 000 dolarů, aby umožnila Wurmbrandově rodině opustit Rumunsko. Richard se zdráhal opustit svou vlast, ale byl přesvědčen dalšími vůdci podzemní církve, aby odjel a stal se „hlasem“ podzemní církve ve svobodném světě. Richard, Sabina a jejich syn Michal tedy odjeli do Norska a odtud cestovali do Anglie. Svou službu pronásledované církvi, nazvanou „Ježíš pro komunistický svět“ Wurmbrand zahájil v roce 1967 (později „Hlas mučedníků“). Ve stejném roce poprvé vyšla jeho kniha Mučen pro Krista. V říjnu téhož roku bylo v USA vydáno první číslo bulletinu „Hlas mučedníků“. V polovině osmdesátých let byla již tato služba rozšířena do 80 utlačovaných národů a měla kanceláře ve třiceti zemích celého světa. Richard ukončil každodenní práci v Hlasu mučedníků v roce 1992, ale pokračoval jako konzultant a člen sboru ředitelů, a udržoval živý zájem na práci až do své smrti.

Během své služby napsal Richard 18 knih v angličtině a další v rumunštině, některé z nich byly přeloženy do 38 různých jazyků. Nejznámější z nich zůstává Mučen pro Krista. Obdržel také během svého života bezpočtu ocenění a uznání.
Zobrazit: seznam / mřížka
Zobrazit:
Řazení:
Kristus na židovské cestě
Richard Wurmbrand
Židovský lid dal světu Bibli… Je to jediná kniha, která může uspokojit duchovní potřeby světa. A tyt..
199 Kč

Marx a Satan
Richard Wurmbrand
Luterský farář Richard Wurmbrand (1909 – 2001) strávil kvůli své víře čtrnáct let ve vězeních komuni..
265 Kč

Mučen pro Krista
Richard Wurmbrand
Stav - nepatrně opotřebený přebal, drobně pošk. Richard Wurmbrand (24. března 1909, Bukurešť, Rum..
190 Kč

Vězeňské zdi kdyby promluvily
Richard Wurmbrand
SLEVA - nepatrně poškozené hrany hřbetu Autor knihy, rumunský luterský farář, jenž byl ve své vla..
230 Kč 199 Kč

Začti se - obchod s knihami © 2024