Kategorie
 
Jan Blahoslav + Poutníkova cesta + Dvě cesty do Brazílie

Jan Blahoslav + Poutníkova cesta + Dvě cesty do Brazílie

M. T. Brown, John Bunyan, Hans Staden
Cena: 499 Kč
Skladem - posíláme ihned
Množství:  
Autor: M. T. Brown, John Bunyan, Hans Staden
ISBN: 80-7203-034-5, 978-80-7255-224-5
Vydavatel: Návrat domů
Model: KMA-0401-ND/SZ
 

Jan Blahoslav

Text M. T. Browna o Janu Blahoslavovi je koncipován jako naučná kniha pro nábožensky poučené a vnímavé čtenáře. Záměrně nevykládá život. Mozaiku životní pouti skládá až v druhém plánu za představením hlavních pilířů díla. Stavba a formulace textu jsou pro českého čtenáře méně obvyklé, odrážejí autorovo vzdělání v jiném literárním prostředí a v jiném mateřském jazyce. Výsledek je však dobře srozumitelný, jazykově zřetelný a za daných okolností nejen obdivuhodný, ale i přitažlivý. Stavba textu přitom umožňuje číst jednotlivé kapitoly i kratší úseky samostatně, zamýšlet se nad nimi a neztrácet v nich myšlenkové linky: jako ve spirále se tu vrací v různých obměnách nové a nové argumenty pro autorovo přesvědčení, že úloha vyložit Písmo v českém jazyce právě prostřednictvím Blahoslavovým, byla úradkem Božím. Kniha tak představuje pohled nejen oproštěný od běžných domácích typů výkladu, pohled ze značného odstupu, ale zároveň i pohled zasvěcený, prožitý a svým způsobem strhující. RNDr. Jan Králík, CSc.

Publikace amerického teologa M. T. Browna Jan Blahoslav. Humanista, filolog, muzikolog, Boží muž nám po mnoha letech opět podává ucelený plastický obraz muže, kterého nám závidí mnohé sousední národy. Autor vychází z dobových starých tisků 16. století a z českých i zahraničních knižních pramenů, které byly vydávány v letech 1857-2007. PhDr. František Hýbl

Rok vydání: 2010 (1. vydání) Návrat Domů Formát: 125 x 190 mm, vazba měkká, 112 stran

 

Poutníkova cesta z tohoto světa do světa budoucího

... je slavná alegorie předznamenávající vznik románu jako žánru, poprvé vydaná v roce 1678. Je všeobecně považována za jeden z nejdůležitějších náboženských spisů v historii anglické literatury. V průběhu následujících tří staletí byla Poutníkova cesta přeložena do více než dvou set jazyků a až do dnešních dnů se román dočkává stále nových vydání po celém světě. České překlady tohoto alegorického putování křesťana ze světa zkázy plného nástrah do věčné nebeské blaženosti se objevují již od 19. století. 

Argo 1996, 182 stran

 

Dvě cesty do Brazílie

Pravdivá historie a popis země nahých a strašlivých lidožroutských divochů... vychází k 500. výročí prvního přistání evropských mořeplavců pod vedením Pedra Álvarese Cabrala k břehům Jižní Ameriky. Půl století poté se zúčastnil v portugalských a španělských službách dvou vojenských výprav do Nového světa také německý žoldák Hans Staden. O svých zážitcích námořníka, dělostřelce a posléze trosečníka a zajatce kanibalů vydal po návratu knižní svědectví, doplněné poznatky o novém kontinentu a ilustrované atraktivními dřevoryty. V knize je pozoruhodně realisticky líčeno jeho zajetí u lidojedů, kdy po devět měsíců stál na hranici života a smrti.

Rok vydání: 1999, Vydavatel: Titanic
​Formát: 135×200 mm, pevná vazba, 160 stran

Začti se - obchod s knihami © 2020